Zioła

ziolaW dzisiejszych czasach uważamy zioła za coś oczywistego, zarówno jako przyprawy w kuchni, jak i rośliny lecznicze. Z jednej strony wzbogacają one naszą kuchnię swym smakiem i aromatem, z drugiej, spożywane z umiarem wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie. Ze względu na zawarte w nich substancje czynne przypisuje się ziołom nie tylko działanie pofilaktyczne ale także uzdrawiające. Jednakże te bogactwo i różnorodność ziół jakimi się dziś posługujemy tworzona była przez bardzo długi okres czasu. Już ludzie pierwotni na wszystkich kontynentach zajmowali się zbieraniem roślin. Z początku w celach odżywczych, z casem jednak poprzez obserwację przyrody i zwierząt zapoznali się oni również z właściwościami odżywczymi, toksycznymi i uzdrawiającymi otaczających ich roślin. W ten sposób powstała wiedza o stosowaniu ziół w ziołolecznictwie przekazywana była z pokolenia na pokolenie poprzez tysiąclecia. Pierwsze dowody używania ziół przez naszych europejskich przodków są przez archeologów datowane na ok. 4.000 p.n.e. Bardzo wiele znanych przez nas ziół ma swoje źródło pochodzenia w odległych krajach tropikalnych i subtropikalnych regionach naszej planety. Do tradycyjnych krajów zielarskich należą na przykład. Chiny, Indie, Egipt i Mezopotamia. Sumeryjskie kamienne tabliczki opisują po raz pierwszy recepty medyczne i informują o imporcie ziół. Egiptowi zawdzięczamy jeden z najstarszych opisów dotyczących uzdrawiającego działania ziół. W Europie środkowej zawdzięczamy przede wszystkim zakonnikom zachowanie i rozwój wiedzy medycznej. Już w początkach średniowiecza zajmowali się oni ziołolecznictwem, kultywowali na terenach swoich klasztorów zioła, które były nie tylko używane do potrzeb własnych, ale także do uzdrawiania okolicznej ludności. Nowoczesna medycyna i farmazja jest w obecnych czasach bez udziału ziół nie do pomyślenia. Także w medycynie niekonwencjonalnej i naturopatii zioła zajeły już stałe miejsce – przede wszystkim z powodu coraz bardziej odczuwalnego braku zauwania do medycyny farmakologicznej z jej długą i niprzejrzystą listą skutków ubocznych. Duża ilość osób jest dziś zdecydowanie bardziej ostrożna przy stosowaniu leków farmakologicznych i w przypadku małych niedyspozycji woli coraz częściej sięgać do starodawnych, ziołowych środków leczniczych z czasów babuni.

Zbieranie ziół leczniczych

Podstawowe zasady zbierania ziół leczniczych.

Podstawową zasadą zbierania ziół leczniczych jest bardzo dokładne ich poznanie.
Wiedza na temat wyglądu i właściwości leczniczych poszczególnych części ziół jest niezbędna przed przystąpieniem do zbioru. Nigdy nie zbieramy ziół co do których nie mamy całkowitej pewności – możemy opłacić to nawet życiem.
 

W takim wypadku lepiej udać się do apteki lub sklepu zielarskiego i tam zaopatrzyć się w odpowiednie zioła lecznicze.

Jaką wybrać doniczkę?

Zioła rosnące w różnorodnych kubłach, skrzynkach i doniczkach są często jedynym sposobem uprawiania własnych ziół w małych ogródkach, lub jeśli ogród ogranicza się tylko do tarasu, balkonu lub parapetu okiennego. Przy tym wyglądają one bardzo dekoracyjnie i są wspaniałą ozdobą każdego balkonu lub kuchni. Na szczęście prawie wszystkie zioła nadają się do uprawy w doniczkach.
Do uprawy ziół można użyć prawie wszystkich naczń, ważne jest jedynie aby były one wykonane z materiału wolnego od zanieczyszczeń i posiadały otwory odpływowe wody. Obojętnie, czy z kamienia, drzewa, terakoty lub plastiku, wszystko jest dozwolone. Jedynie naczyń metalowych nie należy używać do tego celu.
Oprócz otworów odpływowych, dobrze jest umeścić na dnie naczynia warstwę drenażu składającego się z tłuczonej ceramiki i cienkiej (1 do 2cm) warstwy piasku lub żwiru. W miarę możliwości dobrze jest zdecydować się od początku na większe naczynie, przede wszystkim przy uprawie roślin wieloletnich jak np. liść laurowy, szałwia, lawenda, rozmaryn, ale także przy uprawie ziół bujnie rozrastających się jak np. mięta, melisa lub estragon.

Jak przygotować ziemię pod uprawę ziół w doniczkach?

Znacznie większa ilość ziół i przypraw jest raczej skromna w swoich potrzebach, jednakże ilość ziemi i w związku z tym zawartość substancji odżywczych w doniczkach jest bardzo ograniczona, dlatego ziemia powinna być przygotowana odpowiednio do potrzeb roślin. Należy przy tym pamiętać o tym, że zioła nie lubią podmokłej ziemi. W najczęstszych przypadkach wystarczy tradycyjna ziemia doniczkowa z domieszką świeżego kompostu i piasku.

Jak podlewać zioła w doniczce?

Woda dla ziół w doniczkach jest ważniejsza aniżeli substancje odżywcze w ziemi. Niestety sposobu podlewania nie można uogólnić. Najlepiej orientować się wilgotnością ziemi. Jeżeli jest ona sucha, należy podlać, jeżeli jest wilgotna, lepiej poczekać kilka godzin. Wilgotność sprawdzamy codziennie. Podlewamy najlepiej wodą, która przynajmniej 1 dzień stała. Taką wodę lubią zioła najbardziej.