Rumianek pospolity - (matricaria chamomilla)

Rumianek pospolityRumianek pospolity rośnie na polach, przydrożach, leśnych łąkach na glebie gliniastej. Występuje szczególnie obficie po śnieżnej zimie i wilgotnej wiośnie.

Właściwości lecznicze rumianek zawdzięcza zawartości takich substancji jak chamazulen, spiroeter oraz bisabol – substancje o działaniu przeciwzapalnym i antyalergicznym zawarte w koszyczkach kwiatowych rumianku pospolitego.

Koszyczki kwiatowe rumianku zbiera się od maja do sierpnia, najlepiej w słoneczne popołudnie, następnie należy je bezzwłocznie po zerwaniu suszyć w cieniu i w przewiewie lub w suszarni w temperaturze nie przekraczającej 40° C.

Aby być pewnym, że ma się do czynienia z rumiankiem pospolitym, należy koszyczek kwiatowy przeciąć. Charakterystyczne puste dno koszyczka kwiatowego oraz aromatyczny, przyjemny zapach odróżniają rumianek pospolity od podobnej do niego maruny bezwonnej.

 

Przekroj kwiatu rumiankaWłaściwości rumianku:

Rumianek pospolity to najstarsza roślina lecnicza, używana w ziołolecznictwie, znana już w starożytności. Rumianek stosowany był wówczas do łagodzenia bólów brzucha, przemywania oczu oraz jako lek przeciwzapalny do przemywania ran.

Rumianek pospolity działa przeciwzapalnie na błony śluzowe przewodu pokarmowego, poprawia perystaltykę jelit, działa witropędnie i zapobiega wzdęciom. Rumianek pobudza także produkcję żółci i zapobiega nadmiernej fermentacji w jelitach. Działa rozkurczowo, łagodząco i uspokajająco.

W ziołolecznictwie rumianek stosowany jest w stanach zapalnych układu pokarmowego, oddechowego, jamy ustnej, w stanach skurczowych jelit, w stanach zapalnych wątroby,  w stanach niepokoju i bezsenności. Zewnętrzne stosowany jest rumianek do okładów i przemywań w stanach zapalnych oczu oraz przy schorzeniach skóry, do przemywania owrzodzeń i odleżyn.

Inhalacje znaparu rumianku przynoszą poprawę przy katarze i zapaleniu zatok przynosowych.

Herbatka z rumianku jest uniwersalnym środkiem dla niemowląt i dzieci. Pomaga ona przy wzdęciach, kolkach, biegunce, wysypkach oraz dolegliwościach żołądkowych.

W kosmetyce rumianek wykorzystywany jest do pielęgnacji jasnych włosów. Mycie twarzy raz w tygodniu odwarem z rumianku odświeża i rozjaśnia skórę.

 

Dodatek do kąpieli

150 g rumianku zalać wrzątkiem i pozostawić 10 min. do naciągnięcia. Po zaparzeniu odcedzony napar wlej do wanny.
Kąpiel rumiankowa działa przeciwzapalnie i łagodząco na skórę. Przyspiesza gojenie się ran. Kąpiel rumiankowa działa również wzmacniająco i uspokajająco na organizm.

  

Napar z rumiankuInhalacje rumiankowe

Jedną kopiastą łyżkę stołową rumianku zaparzyć 1l wrzącej wody. Pod ręcznikiem wdychamy opary co najmniej 10 min.
Inhalacje rumiankowe przynoszą ulgę przy przeziębieniu i zapaleniu zatok przynosowych.

Stosuje się je również do pielęgnacji cery tłustej, która jest skłonna do zanieczyszczeń. Gorąca para otwiera pory i ułatwia ich oczyszczenie, a olejki lotne zawarte w rumianku działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie.

  

Nalewka rumiankowa – przepis

100g suszonych koszyczków kwiatu rumianku
0,5 l wódki 70° -(otrzymujemy ją mieszając spirytus 95° i wódkę 45° w proporcjach 1:1)

Przygotowanie:
Kwiaty rumianku wsypać do szklanego słoja, zalać wódką. Słój z nalewką szczelnie zamknąć i pozostawić do maceracji w ciepłym miejscu na 8 do 10 dni. Po upływie tego czasu nalewkę przefiltrować. Nalewka jest od razu gotowa do użytku.
Nalewkę rumiankową można stosować do płukania gardła i jamy ustnej stosując roztwór nalewki (1-2 łyżeczki nalewki na szklankę wody), do dezynfekcji ran lub przy zaburzeniach trawienia 20do 40 kropli nalewki rozcieńczonej wodą lub herbatą ziołową

 

Maseczka z rumianku pospolitego – przepis

1 kopiastą łyżeczkę do herbaty rumianku zalać ½ szlanki wrzącej wody i pozostawić 10-15 min. Pod przykryciem do naciągnięcia. Napar przecedzić i wymieszać z niewielką ilością mleka w poroszku, tak aby powstała gęsta masa. Tak powstałą papkę rumiankową nałóż na twarz, a po upływie 20 min. Skrusz ją palcami, a resztki maseczki zmyj ciepłą wodą.
Jest to maseczka oczyszczająca dla cery problematycznej i wrażliwej.

Ciekawe przepisy: