Przywrotnik pospolity – (Alchemilla Vulgaris)

Przywrotnik pospolityPrzywrotnik pospolity to bylina osiągająca 10-50 cm wzrostu o półkolistych 7-9 klapowych liściach i drobnych, niepozornych, żółtozielonych kwiatach. Zioło to kwitnie od maja do września.

Przywrotnik występuje dość powszechnie w całej Polsce, rośnie przede wszyskim na brzegach lasów, przy drogach, na zboczach gór i wilgotnych łąkach w górskich okolicach.

Surowcem leczniczym przywrotnika jest całe ziele wraz z przyziemnymi liśćmi. Zbioru przywrotnika dokonuje się w początkowym okresie kwitnienia od kwietnia do sierpnia. Zbiera się wtedy całe ziele po czym suszy się je w przewiewnym i ocienionym miejscu.

Ziele przywrotnika zawiera garbniki, gorycze, żywice, olejki eteryczne oraz sole mineralne. Garbniki zawarte w ziele przewrotnika działają ściągająco i przeciwzapalnie.

 

Właściwości przywrotnika pospolitego:

W tradycji ludowej przywrotnik pospolity zwany jest najlepszym przyjacielem kobiet. Jest to bowiem zioło lecznicze stosowana przede wszystkim przez kobiety.

Przywrotnik pospolity przynosi ulgę przy zaburzeniach menstruacyjnych, stanach zapalnych narządów rodnych oraz likwiduje białe upławy. Zmniejsza dolegliwości okresu przekwitania a w połączeniu z krwawnikiem pospolitym korzystnie wpływa na menstruację w początkowym okresie dojrzewania płciowego. Przywrotnik zalecany jest kobietom o skłonnościach do poronień w celu wzmocnienia wiązadeł macicznych.

Zioło przywrotnika to nie tylko uniwersalny środek na dolegliwości kobiece, ma on również przeciwzapalne i ściągające działanie na błony śluzowe całego przewodu pokarmowego, hamuje rozwój mikroorganizmów i redukuje fermentację w jelitach, pobudza łaknienie i wydzielanie soków żołądkowych.

Przywrotnik ma także zastosowanie zewnętrzne; Poprawia gojenie się ran, przywraca jędrność i elastyczność skórze oraz ma pozytywny wpływ na tkankę łączną.

Przywrotnik jest również często stosowany w celach kosmetycznych. Mówi się, że kąpiel z przywrotnika ujędrnia i rozjaśnia skórę, poprawia ukrwienie skóry i uelastycznia tkankę łączną, zmniejsza cellulit.

 

Kąpiel z przywrotnika:

200 g suszonego ziela przywrotnika lub kilka garści świeżego włożyć do garnka i zalać zimną wodą (ok. 5 litrów) i zostawić na noc. Następnego dnia całość podgrzać (nie gotować), odcedzić i tak przygotowany napar dodać do kąpieli.