Babka lancetowata – (plantago lanceolata)

Babka lancetowataBabka lancetowata znana również pod nazwami babka wąskolistna, języczki polne oraz żywiec to bylina należąca do rodziny babkowatych. Zioło rosnące dziko w obszarze klimatu umiarkowanego, łatwo przystosowujące się do różnych warunków klimatycznych. Występuje praktycznie na całej kuli ziemskiej.

Babka lancetowata rośnie na suchych łąkach, trawnikach, pastwiskach, miedzach, przydrożach i polanach w całym kraju.

Zioło lecznicze posiadjące rozetę długich, wąskich liści wyrastających z krótkiego kłącza. Z rozet liściowych wyrastają pędy kwiatowe osiągające wysokość do 40 cm. tworząc biało-brunatne kwiaty w kształcie kłosów.

Surowcem leczniczym babki lancetowatej są przede wszystkim liście zbierane w okresie kwitnienia. Zawierają one substancje lecznicze takie jak: glikozyd, aukubina, garbniki, substancje śluzowe, flawonoidy, sole mineralne, wśród nich krzemionka i związki cynku, z witamin przede wszystkim witamina C.

W ziołolecznictwie babka lancetowata była znana już w starożytnych Chinach, w Persji, Grecji i Rzymie. Uważano ją za bardzo silny środek na rany, ponieważ rosła ona mimo deptania przez końskie kopyta i rozjeżdżania kołami wozów.

 

Babka lancetowataWłaściwości babki lancetowatej:

Babka lancetowata ma właściwości osłaniające przewód pokarmowy, wspomagające gojenie ran, właściwości wyksztuśne i przepiwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwbiegunkowe.

Babka lancetowata jest stosowana przede wszystkim przy schorzeniach dróg oddechowych jako środek wyksztuśny i przeciwzapalny, szczególnie przy silnym zaflegmieniu i kaszlu.

Napary i odwary z babki lancetowatej działają również przeciwzapalnie w jamie ustnej, gardle oraz przewodzie pokarmowym. Babka lancetowata oczyszcza krew, płuca oraz żołądek, dlatego też zalecana jest dla osób cierpiących na niedokrwistość, mających kłopoty z płucami i nerkami, bladych, mających różnego rodzaju wysypki, wypryski i liszaje, pokasłujących i chudych pomimo, że nie bakuje im jedzenia.

Odwary i soki z babki lancetowatej stosuje się również zewnętrznie. Działają one antyseptycznie i przyspieszają gojenie się ran oraz regenerację skóry. W przypadku niewielkich ran i ukąszeń owadów można przyłożyć świeże, roztarte w dłoniach liście babki lancetowatej bezpośrednio na skórę.

Liście babki lancetowatej używa się także do leczenia trudno gojących się, ropiejąych ran i oparzeń, przy owrzodzeniach oraz użądleniach przez osy. Liście babki lancetowatej włożone do butów usuwają pęcherze na stopach.

Ciekawe przepisy: