zioła

Przywrotnik pospolity – (Alchemilla Vulgaris)

Przywrotnik pospolityPrzywrotnik pospolity to bylina osiągająca 10-50 cm wzrostu o półkolistych 7-9 klapowych liściach i drobnych, niepozornych, żółtozielonych kwiatach. Zioło to kwitnie od maja do września.

Przywrotnik występuje dość powszechnie w całej Polsce, rośnie przede wszyskim na brzegach lasów, przy drogach, na zboczach gór i wilgotnych łąkach w górskich okolicach.

Imbir lekarski (Zingiber officinale)

imbir lekarskiImbir lekarski jest jedną z najstarszych roślin uprawnych, przyprawowych i leczniczych. Imbir rośnie w klimacie tropikalnym i podzwrotnikowym, obecnie nie występuje już w stanie dzikim i uprawiany jest w takich krajach jak Indie, Indonesia, Wietnam, Chiny, Japonia oraz Nigeria. Pierwotnie miejsce pochodzenia imbiru nie jest dokładnie znane.

Imbir jest rośliną wieloletnią osiągającą 50 do ponad 100 cm wysokości. Grube łodygi i lancetowate liście imbiru przypominają swoim wyglądem nieco trzcinę i wyratają z kłącza, które rośnie poziomo w ziemi.

Olej rumiankowy – przepis

Butelkę luźno napełniamy świeżo zebranymi kwiatami rumianku i zalewamy tłoczonym na zimno olejem. Olej musi przykrywać kwiaty. Butelkę szczelnie zamknąć i pozostawić na słońcu przez 14 dni. Po upływie tego czasu olej jest gotowy do użytku. Przechowuje się go w lodówce.

 

Zastosowanie Oleju rumiankowego:

Olej rumiankowy działa odkażająco, przeciwzapalnie, natłuszczająco i odżywczo. Przyspiesza gojenie się ran i oparzeń.

Olej rumiankowy stosuje się również w celach kosmetycznych: do przemywania skóry suchej i podrażnionej, do masażu ciała, który działa kojąco przy nerwobólach oraz jako odżywkę do pielęgnacji włosów suchych i łamliwych.

Cząber ogrodowy (Satureja hortensis)

Cząber ogrodowy to ziele, które było znane i cenione już w starożytnym Rzymie. Cząber wywodzi się prawdopodobnie z zachodniej i centralnej Azji, skąd rozprzestrzenił się we wschodnich rejonach obszaru śródziemnomorskiego. Dziś cząber jest przyprawą uprawianą we wszystkich krajach południowoeuropejskich, Bliskim Wschodzie, krajach arabskich oraz w Iranie, gdzie oprócz cząbru ogrodowego występują też inne gatunki tego ziela.
Cząber nadaje się również do uprawy w doniczce, lubi on ciepłe i nasłonecznione miejsce.

Cząber ogrodowy to ziele jednoroczne o wysokości 20-30 cm, lancetowatych liściach i drobnych, białych lub różowych kwiatach, kwitnie od czerwca do września. 

 

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum)

czosnek niedźwiedziCzosnek niedźwiedzi jest jednym z dziko rosnących ziół, pojawiających się bardzo wcześnie w ciągu roku. Już w marcu można znaleźć młode, delikatne listki czosnku niedźwiedziego. Lancetowate, podobne do konwalii wyrastają z cebulki o podłużnym kształcie.

Czosnek niedźwiedzi łatwo jest jednak odróżnić od toksycznych liści konwalii. Posiada on bowiem bardzo charakterystyczny zapach czosnku, szczególnie po przełamaniu lub roztarciu liścia.

Czosnek pospolity (Allium sativum)

czosnekCzosnek pospolity znany nam jako czosnek jest to bylina rosnąca do wysokości ok. 80 cm wykształcająca cebulę podziemną zwaną powszechnie „główką”, która składa się z pojedyńczych cebulek zwanych ząbkami.

Czosnek jest jednocześnie warzywem, przyprawą i rośliną leczniczą. Pochodzi z Azji Środkowej, gdzie uprawiany był już ok. 5.000 lat temu przede wszystkim w celach leczniczych.  Swą popularność już w starożytnym Egipcie, Syrii, Rzymie i Grecji zawdzięcza czosnek miedzy innymi swoim właściwościom bakteriobójczym.

 

Zioła w kąpieli

Przy zastosowaniu kąpieli z dodatkiem ziół, substancje czynne zawarte w ziołach zostają wchłaniane przede wszystkim przez skórę.

Kąpiel z dodatkiem ziół można łatwo przygotować w domu. Zioła można nabyć w aptece lub sklepie zielarskim.

 

Zastosowanie:

150 do 200 g wybranych ziół zalać wrzątkiem i pozostawić 10 min. do naciągnięcia, następnie napar ziołowy odcedzić i wlać do napełnionej wodą wanny bezpośrednio przed kąpielą.

Kąpieli z dodatkiem ziół należy zażywać 10 min, następnie skórę dobrze naoliwić i odpocząć co najmniej pół godziny.

Działanie niektórych kąpieli ziołowych

Rumianek

działa przeciwzapalnie i łagodząco na skórę, przyspiesza gojenie się ran, działa wzmacniająco i uspokajająco na organizm.

 

Krwawnik

pomaga przy delegliwościach kobiecych

 

Rozmaryn

pobudza krążenie i stymuluje pracę układu nerwowego, pomaga przy zwalczaniu cellulitis.

 

Szałwia i róża

łagodzi infekcje skóry, zmarszczki i cellulitis

 

Lavenda i dziurawiec

działa uspokajająco, ułatwia zasypianie przy bezsenności.

Subskrybuje zawartość