Pielęgnacja dłoni

Dłonie są naszą wizytówką. Codziennie wystawiane są na widok publiczny i jednocześnie są narażone na działanie szkodliwych czynników. Na dodatek skóra dłoni prawie zupełnie pozbawiona jest gruczołów łojowych, przez co szybko się starzeje. Aby nasze dłonie długo miały piękny i wypielęgnowany wygląd, należy je poddawać systematycznej i troskliwej pielęgnacji.

Na pełny program pielęgnacji dłoni należy zaplanować ok. 30min i przygotować następujące akcesoria: delikatny płyn do mycia, peeling do ciała lub do rąk, pilnik do paznokci, patyczek do odsuwania skórek oraz krem do rąk i ewentualnie lakier do paznokci.

 

Kąpiel dłoni

Do miski z letnią wodą dodaj odrobinę delikatnego płynu do mycia. Zanuż w niej dłonie na ok 5 min. Nie używaj oleju do kąpieli dłoni jeżeli masz ochotę po zakończaniu programu pielęgnacyjnego polakierować paznokcie. Jeżeli chcesz zaoszczędzić czas na peeling możesz usunąć martwe komórki skóry za pomocą miękkiej szczoteczki do paznokci.

 

Peeling dłoni

Peeling dłoni mający na celu usunięcie martwych komórek skóry należy wykonywać raz w tygodniu.
Nawilżone ręce natrzyj peelingiem aż po nadgarstki i wykonując ruchy okrężne ( tak jakbyś myła starannie ręce) wcieraj masę słuszczając naskórek. Nie zapomnij o skórze między palcami i o wewnętrznej stronie dłoni. Paznokcie należy pominąć. Dłonie dokładnie spłukać letnią wodą a następnie delikatnie osuszyć ręcznikiem.

 

Pielęgnacja paznokci

Do piłowania paznokci używaj pilników szklanych lub kamiennych. Piłuj paznokcie w jednym kierunku, zapobiega to rozdwajaniu się paznokci. Zaczynaj zawsze od najkrótszego paznokcia i pozostałe do niego dopasuj. Jeżeli twoje paznokcie są miękkie i trudno je piłować, skróć je przedtem nożyczkami lub obcinaczem do paznokci.
Nie obcinaj skórek przy paznokciach i nigdy nie odsuawj ich na sucho. Po kąpieli dłoni skórki są miękkie i można je odsunąć specjalnym patyczkiem lub radełkiem. Skórki można również zmiękczyć dodatkowo specjalnym preparatem zmiękczającym.

 

Lakierowanie paznokci

Pamiętaj o tym, że lakier trzyma lepiej na czystej i odtłuszczonej powierzchni.
Szczególnie wtedy, gdy zdecydujesz się na ciemny lub intensywny kolor, powinnaś najpierw położyć bazę. Baza wygładza nierówności płytki paznokcia oraz chroni ją przed przebarwieniem.
Nabierz odpowiednią ilość lakieru na pędzelek. Zacznij malować od środka paznokcia, ciągnąc pędzelek bez odrywania od nasady ku górze. W ten sposób pomaluj podłużny pasek przez środek paznokcia. W taki sam sposób pomaluj boki paznokcia, pozostawiając z prawej i lewej strony wąski pasek nie pomalowany. To optycznie wydłuża formę paznokcia.  Przed nałożeniem drugiej warstwy lakier musi dobrze wyschnąć.

 

Krem do rąk

Gdy lakier dokładnie wyschnie wetrzyj w skórę dłoni odpowiedni krem. Odnowi on warstwę lipidową naskórka i stworzy warstwę chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi. Odpowiednie do tego celu są kremy do rąk zawierające glicerynę i ceramidy. W wypadku szorstkiej i popękanej skóry dłoni kremy zawierające witaminę E.