wyciągi olejowe z ziół

Olej rumiankowy – przepis

Butelkę luźno napełniamy świeżo zebranymi kwiatami rumianku i zalewamy tłoczonym na zimno olejem. Olej musi przykrywać kwiaty. Butelkę szczelnie zamknąć i pozostawić na słońcu przez 14 dni. Po upływie tego czasu olej jest gotowy do użytku. Przechowuje się go w lodówce.

 

Zastosowanie Oleju rumiankowego:

Olej rumiankowy działa odkażająco, przeciwzapalnie, natłuszczająco i odżywczo. Przyspiesza gojenie się ran i oparzeń.

Olej rumiankowy stosuje się również w celach kosmetycznych: do przemywania skóry suchej i podrażnionej, do masażu ciała, który działa kojąco przy nerwobólach oraz jako odżywkę do pielęgnacji włosów suchych i łamliwych.

Olej z dziurawca - przepis

Butelkę luźno napełniamy świeżo zebranymi kwiatami dziurawca i zalewamy tłoczonym na zimno olejem. kwiaty dziurawca muszą być całkowicie pokryte olejem.

Butelkę szczelnie zamykamy i pozostawiamy w ciepłym miejscu na 2 tygodnie. Po upływie 2 tygodni olej odsączamy i przelewamy do butelek z ciemnego szkła. Przechowywujemy w ciemnym i chłodnym miejscu.

 

Zastosowanie oleju z dziurawca:

Olej z dziurawca stosuje się przy świeżych otwartych ranach i oparzeniach;

Jako środek kosmetyczny przeciw szorstkiej skórze twarzy;

Do nacierania przy bólach pleców, mięśniobulu lędźwiowym, rwie kulszowej i reumatyzmie.

Wyciągi olejowe z ziół czyli jak samodzielnie przygotować oleje lecznicze

Dlaczego wyciągi olejowe?

Wyciągi olejowe ekstrahują związki lipofilowe (związki rozpuszczalne w tłuszczu) z aktywnych składników roślin, zwłaszcza karetenoidy, olejki eteryczne i fitosterole.

Przy przygotowaniu wyciągów olejowych ważne są trzy czynniki: czas trwania ekstakcji, temperatura oleju oraz stopień rozdrobienia składników roślinnych.

Subskrybuje zawartość