zioła lecznicze

Przywrotnik pospolity – (Alchemilla Vulgaris)

Przywrotnik pospolityPrzywrotnik pospolity to bylina osiągająca 10-50 cm wzrostu o półkolistych 7-9 klapowych liściach i drobnych, niepozornych, żółtozielonych kwiatach. Zioło to kwitnie od maja do września.

Przywrotnik występuje dość powszechnie w całej Polsce, rośnie przede wszyskim na brzegach lasów, przy drogach, na zboczach gór i wilgotnych łąkach w górskich okolicach.

Dziurawiec zwyczajny – (hypericum perforatum)

Kwiat dziurawcaDziurawiec zwyczajny w Polsce znany jest również jako ziele świętojańskie, ruta polna, przestrzelon i krzyżowe ziele. Nazwa dziurawiec pochodzi od jasnych punktów widocznych na listkach tego ziela. Nie są to jednak dziurki tylko malutkie pojemniczki zawierające olejki lotne.

Dziurawiec to zioło występujące prawie w całej Europie. Rośnie na miedzach, przy drogach, na skraju lasu, na wzgórzach, łąkach i polanach.

Krwawnik pospolity – (achillea millefolium)

krwawnik pospolityKrwawnik pospolity, inne nazwy to tysiąclistnik, stolist, renisz. Zioło występuje w stanie naturalnym w całej Europie, Azji, Ameryce oraz Australii. Rośnie ono obficie na łąkach, nieużytkach, wąskich polnych drogach i na skraju pól uprawnych.

W ziołolecznistwie jako surowiec używane jest ziele z kwiatostanem lub sam kwiatostan.

Babka lancetowata – (plantago lanceolata)

Babka lancetowataBabka lancetowata znana również pod nazwami babka wąskolistna, języczki polne oraz żywiec to bylina należąca do rodziny babkowatych. Zioło rosnące dziko w obszarze klimatu umiarkowanego, łatwo przystosowujące się do różnych warunków klimatycznych. Występuje praktycznie na całej kuli ziemskiej.

Babka lancetowata rośnie na suchych łąkach, trawnikach, pastwiskach, miedzach, przydrożach i polanach w całym kraju.

Zbieranie ziół leczniczych

Podstawowe zasady zbierania ziół leczniczych.

Podstawową zasadą zbierania ziół leczniczych jest bardzo dokładne ich poznanie.
Wiedza na temat wyglądu i właściwości leczniczych poszczególnych części ziół jest niezbędna przed przystąpieniem do zbioru. Nigdy nie zbieramy ziół co do których nie mamy całkowitej pewności – możemy opłacić to nawet życiem.
 

W takim wypadku lepiej udać się do apteki lub sklepu zielarskiego i tam zaopatrzyć się w odpowiednie zioła lecznicze.

Rumianek pospolity - (matricaria chamomilla)

Rumianek pospolityRumianek pospolity rośnie na polach, przydrożach, leśnych łąkach na glebie gliniastej. Występuje szczególnie obficie po śnieżnej zimie i wilgotnej wiośnie.

Właściwości lecznicze rumianek zawdzięcza zawartości takich substancji jak chamazulen, spiroeter oraz bisabol – substancje o działaniu przeciwzapalnym i antyalergicznym zawarte w koszyczkach kwiatowych rumianku pospolitego.

Mniszek lekarski, mlecz – (taraxacum officiale)

Mniszek lekarskiMniszek lekarski znany również pod nazwami: „mniszek pospolity“, „mlecz lekarski“, „lwi ząb“, „męska stałość“ oraz „dmuchawiec“.

W kwietniu i maju pokrywa wszystkie miedze, łąki i trawniki żółtym dywanem kwiatów.

W ogrodnictwie mniszek lekarski uważany jest za bardzo uciążliwy i trudny do usunięcia chwast, natomiast w ziołolecznictwie jako cenna roślina lecznicza.

Pokrzywa zwyczyjna - (urtica dioica)

Pokrzywa zwyczajnaPokrzywa jest ogólnie znana. Dla większości z nas to poprostu uciążliwy chwast.

Pokrzywa jest niestety rośliną niedocenianą. Niewielu z nas wie, że jest ona jedną z najcenniejszych roślin leczniczych, jakie znamy w ziołolecznictwie.

Wszystkie części pokrzywy, poczynając od korzeni, poprzez łodygi i liście aż po kwiaty, posiadają właściwości lecznicze.

Pokrzywa jest bogatym źródłem witaminy C. Zawiera ona również żelazo, magnez, wapń i krzem.

 

Subskrybuje zawartość