Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum)

czosnek niedźwiedziCzosnek niedźwiedzi jest jednym z dziko rosnących ziół, pojawiających się bardzo wcześnie w ciągu roku. Już w marcu można znaleźć młode, delikatne listki czosnku niedźwiedziego. Lancetowate, podobne do konwalii wyrastają z cebulki o podłużnym kształcie.

Czosnek niedźwiedzi łatwo jest jednak odróżnić od toksycznych liści konwalii. Posiada on bowiem bardzo charakterystyczny zapach czosnku, szczególnie po przełamaniu lub roztarciu liścia.

Pod koniec kwietnia lub na początku maja na bezlistnej łodydze czosnku niedźwiedziego pojawiają się drobne, białe kwiaty zebrane w półkolisty baldach.

Czosnek niedźwiedzi lubi cieniste i wilgotne lasy liściaste i brzegi rzek. Rośnie kępami a czasem dużymi skupiskami a nawet łanami na jednym miejscu.

 

Inne nazwy:

Dziki czosnek, czosnek leśny, czosnek cygański, allium ursinum

 

Zastosowanie w kuchni:

Smakowe i odżywcze walory czosnku niedźwiedziego można najlepiej wykorzystać, zbierając go przed kwitnieniem i spożywając go jak najszybciej w stanie świeżym. W czasie zbyt długiego składowania czosnku niedźwiedziego zawarte w nim olejki eteryczne ulegają ulotnieniu.

Czosnek niedźwiedzi harmonizuje z innymi dzikimi ziołami. Pasuje do sałaty, szpinaku, pomidorów, ziemniaków i makaronu. Można go dodać do twarożku lub masła, przyrządzić pesto, drobno posiekać i dodać do sosu ziołowego, który harmonizuje z rybą, drobiem, dziczyzną, mięsem z jagnięcia. Z czosnku niedźwiedziego można również ugotowańć smaczną oraz zdrową zupę i dodawać go do wszystkich potraw zazwyczaj doprawianych posiekanym szczypiorkiem lub natką pietruszki.

 

Właściwości lecznicze:

Czosnek niedźwiedzi zawiera podobnie jak czosnek pospolity lotne związki siarkowe, odgrywające ważną rolę w procesie przemiany materii. Ponadto czosnek niedźwiedzi zawiera potas, mangan, cynk.

Czosnek niedźwiedzi obniża ciśnienie krwi, zapobiega miażdżycy i wpływa pozytywnie na pracę serca. Pobudza wydzielanie soków trawiennych i pracę układu pokarmowego. Ma również działanie oczyszczające i odtruwające organizm oraz działanie antybiotyczne.